Przybornik krawcowej i poduszka na szpilki

Uszyłam ostatnio dwa przyborniki dla krawcowej oraz poduszkę na szpilki. Pierwszy  przybornik czy też saszetka w zamyśle ma służyć do przechowywania nożyczek, ale nie jest to jeszcze przesądzone. Wykonałam go z brązowego lnu. Pikowanie wykonałam zieloną nicią w obu kierunkach wzdłuż ukośnych linii rozmieszczonych co 3 cm. Lamówkę bawełnianą, którą wykonałam sama, przyszyłam ręcznie. Wypełnienie silikonowe. Przybornik zapinany na guzik i pętelkę. Ostateczne wymiary to 23,5 cm x 11,5 cm (nie licząc klapki).

Przybornik krawcowej - saszetka na nożyczki

Przybornik krawcowej – saszetka na nożyczki.

Poduszka na szpilki wykonana jest z tkaniny bawełnianej i lnianej: kolory zielone i brązowe. Wierzchnia cześć wykonana metodą pp. Następnie doszyłam pozostałe boki i dno. Dodatkowo po środku guzik przeszyty na wylot. Wypełnienie z resztek ociepliny.

Saszetka na nożyczki i poduszka na szpilki

Saszetka na nożyczki i poduszka na szpilki

Poduszka na szpilki

Poduszka na szpilki

Szycie drugiego przybornika zaczęłam od patchworkowej klapki – 5 x 9  rzędów kwadratów o ostatecznym boku 2,5 cm. Pikowanie klapki wzdłuż szwów. Później dodałam bawełnianą tkaninę w kwiaty oraz ciemnozieloną bawełnę. Z tej drugiej zrobiłam również lamówkę przyszytą ręcznie. Tradycyjnie pętelka i guzik stanowią zapięcie, wypełnienie silikonowe do usztywnienia. Wymiary saszetki to 19cm x 23,5cm.

Przybornik krawcowej - saszetka.

Przybornik krawcowej – saszetka.

Przybornik krawcowej - saszetka.

Przybornik krawcowej – saszetka w środku.

Co szyłam: przybornik krawcowej i poduszka na szpilki

Pomysł zaczerpnięty z: Patchwork dla ambitnych – Lise Bergene (przybornik), Patchwork, please! – Ayumi Takahashi (poduszka na szplki)

Tkaniny: bawełna 100%, len 100%

Podkładka patchworkowa pod maszynę

Historia patchworkowej podkładki pod maszynę zaczęła się wraz z zabawą z Zapomniana pracowniąrazemszycie. Na początku uszyłam szpulki. Okazało się jednak, że metoda pp oraz szycie niezwykle małych elementów bardzo przypadły mi do gustu. W związku z tym ostatecznie powstały trzy bloki o wymiarach 15×10 cm: szpulki, nożyczki i maszyna. Wszystkie wzory od Zapomnianej pracowni.

Szycie szpulek przebiegło bezproblemowo. Z nożyczkami było nieco prucia. Przy szyciu maszyny zaliczyłam ogromną wpadkę – przyszyłam szpulkę z nićmi do góry nogami. Najgorzej, że zdałam sobie z tego sprawę dopiero po usunięciu papieru. Od tego czasu sprawdzam wszystko kilkukrotnie przed przyszyciem i po przyszyciu elementu.

Do powstałych bloków doszyłam cztery rzędy kwadratów o docelowym boku 5 cm w trzech kolorach: brązowym, ciemnozielonym i jasnozielonym – w ten sposób uzyskałam odpowiedni rozmiar podkładki. Pikowanie tradycyjnie po szwach oraz z wolnej ręki po brązowych kwadratach. Jak na pierwszy raz wyszło nie najgorzej. Lamówka przyszyta ręcznie. Wypełnienie silikonowe.

Podkładka patchworkowa pod maszynę wykonana metodą pp.

Podkładka pod maszynę – zbliżenie na pikowanie.

Podkładka patchworkowa pod maszynę wykonana metodą pp.

Podkładka pod maszynę – zbliżenie na pikowanie.

Podkładka patchworkowa pod maszynę wykonana metodą pp.

Podkładka pod maszynę w praktyce.

Podkładka patchworkowa pod maszynę wykonana metodą pp.

Podkładka pod maszynę – całość.

Podkładka sprawdza się znakomicie. Maszyna podczas szycia wreszcie stoi na swoim miejscu. Dodatkowo w awaryjnych sytuacjach można wpić szpilki  w podkładkę.

Co szyłam: podkładka pod maszynę

Wzory pp: Zapomniana pracownia (maszyna, szpulki, nożyczki)

Tkanina: bawełna 100%

Igielnik na nadgarstek i w formie książki

Igielniki zostały uszyte z resztek materiału – różowego filcu i bawełny w kwiaty, które zostały mi po uszyciu zająca wielkanocnego oraz niebieskiego filcu. Zamek również został znaleziony na dnie szafy – kiedyś wyprułam go ze starej pościeli tuż przed jej pocięciem.

Igielnik na nadgarstek oraz igielnik książeczka (needle book) - zbliżenia.Pierwszy igielnik jest w formie książki, zapinany na wspomniany już zamek. Jego wymiary to 15x20cm. W środku posiada cztery strony powstałe po przyszyciu dwóch prostokątów  z niebieskiego filcu o wymiarach 17x27cm. Pośrodku przyszyłam zieloną tasiemkę. Takim samym kolorem nici szyłam ściegi ozdobne, wzdłuż których wbijam igły. Okładka powstała z połączenia bawełny w kwiaty (strona zewnętrzna) z różowym filcem (strona wewnętrzna). Pomiędzy nimi wszyty jest zamek.

Igielnik książeczka (needle book) zapinany na zamek. Igielnik książeczka (needle book) zapinany na zamek - wnętrze.

Igielnik na nadgarstek powstał z dwóch kół. Mniejsze o średnicy ok 10 cm z różowego filcu stanowi podstawę poduszki. Większe z bawełny w kwiaty zostało jeszcze z krojenia spódnicy z koła dla mojej córki – ma około 18 cm średnicy. Na większym kole zrobiłam kilka zaszewek tak by łatwiej było zszyć oba koła. Ściśle wypchałam resztkami filcu i wypełnienia do poduszek. Na końcu przyszyłam ręcznie opaskę na nadgarstek skrojoną z niebieskiego filcu ozdobioną tym samym ściegiem ozdobnym, co wcześniejszy igielnik. Opaska zapina się na rzep. Zastanawiam się czy opaskę nie lepiej byłoby przyszyć na maszynie przed zszyciem kół. Na razie po zszyciu ręcznym trzyma się idealnie, jednak czas pokaże, która opcja jest lepsza.

Igielnik na nadgarstek zapinany na rzep, wykonany z dwóch kół. Igielnik na nadgarstek zapinany na rzep, wykonany z dwóch kół.

Igielnik na nadgarstek sprawdza się znakomicie – wreszcie nie muszę go szukać po całym pokoju. Rozmiar jest idealny – szpilki wbite nawet do końca nie kaleczą skóry. Już nigdy się z nim nie rozstanę. Drugi – książkowy igielnik również pomógł mi w uporządkowaniu moich igieł. Dobrze jest zrezygnować z dziesiątek pudełek na rzecz jednej książeczki.

Igielnik na nadgarstek oraz igielnik książeczka (needle book).

 Co szyłam: igielnik na nadgarstek oraz needle book

Materiał: filc, bawełna

Wykrój: dwa koła (10cm i 18cm średnicy) oraz  prostokąty (okładka: 30cm x 20cm oraz wnętrze: 17cm x 27 cm)